Date of Birth: September 30, 1930
Date of Ordination: June 1, 1979
Assignment History
Asst. Pastor: Cathedral of the Immaculate Conception, Crookston 1979-80
Headmaster: Mount Saint Benedict, Crookston 1980-1982
Pastor: St. Francis of Assisi, Fisher 1980-82
Pastor: St. Rose of Lima, Argyle; St. John the Baptist, Alma 1982-86
Administrator: St. John the Baptist, Alma 1986-87
Pastor: Blessed Sacrament, Greenbush; St. Aloysius, Leo 1987-1990
Pastor: St. Joseph, Middle River; St. Edward, Strandquist; St. Joseph, Benwood 1990-91
Leave of Absence: 1991-94
Chaplain: St. Mary’s Medical Center, Duluth 1995-99
Retired: July 1, 1999
Laicized: December 15, 2006
Current Status: Deceased January 2, 2019