Date of Birth: April 13, 1929
Date of Ordination: June 4, 1955
Assignments in the Diocese of Crookston:
Asst. Pastor: St. Joseph, Red Lake Falls 1955-1957
Asst. Pastor: St. Anne, Crookston 1957-1961
Asst. Pastor: St. Philip, Bemidji 1961-1962
Asst. Pastor: Sacred Heart, East Grand Forks 1962-1969
Pastor: St. Mary, Fosston, St. Lawrence, Mentor 1969-1977
Pastor: Sacred Heart, East Grand Forks 1977-1981
Pastor: St. Bernard, Thief River Falls, St. Ann, Goodridge, St. Clement, Grygla 1981-1991
Pastor: Assumption, Barnesville, St. Cecilia, Sabin 1991-1999
Retired: July 1, 1999
Current Status: Deceased August 11, 2004