Date of Birth: May 9, 1920
Date of Ordination: June 16, 1946
Assignments in the Diocese of Crookston:
Asst. Pastor: Cathedral of the Immaculate Conception, Crookston 1946
Asst. Pastor: St. Joseph, Fertile 1946-1948
Asst. Pastor: St. Philip, Bemidji 1948-1950
Asst. Pastor: St. Rose of Lima, Argyle, 1950-1952
Administrator: St. Lawrence, Guthrie, St. Theodore, Laporte 1952-1955
Chaplain: St. Joseph Hospital, Park Rapids 1952-1955
Pastor: St. Joseph, Brooks 1955-1972
Pastor: St. Vincent de Paul, Plummer 1965-1969
Pastor: St. Anthony, Terrebonne 1969-1972
Pastor: St. Rose of Lima, Argyle 1972-1982
Pastor: Sacred Heart, Roseau, St. Mary, Badger 1982-1990
Retired: July 2, 1990
Date removed from ministry: June 19, 2002
Current Status: Deceased November 3, 2003