Date of Birth: June 10, 1922
Date of Ordination: May 23, 1964
Assignments in the Diocese of Crookston:
Asst. Pastor: Cathedral of the Immaculate Conception, Crookston 1964-1965
Asst. Pastor: St. Philip’s, Bemidji 1965-1966
Asst. Pastor: St. Rose of Lima, Argyle 1966-1968
Asst. Pastor: St. Bernard’s, Thief River Falls 1968-1971
Administrator: St. Ann, Waubun 1971
Pastor: St. John’s, Akeley, Immaculate Conception, Nevis, St. Theodore, Ponsford 1971-1977
Pastor: St. Michael, Mahnomen 1977-1980
Pastor: St. Peter the Apostle, Park Rapids 1980-1990
Pastor: St. Mary, Two Inlets, St. Theodore, Ponsford, St. Catherine, Lake Itasca 1990-1992
Retired: July 1, 1992
Date removed from ministry: July 1, 1992
Current Status: Deceased April 15, 2007